X FORUM

327.jpg

Zgłaszanie uczestnictwa

IV Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej już za nami.

    W sobotnie przedpołudnie 14 września w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej zebrało się ponad 250  uczestniczek  Forum, któremu patronowały prof. Maria Nowicka - Skowron - Rektor Politechniki Częstochowskiej i Małgorzata Handzlik Poseł do Parlamentu Europejskiego. Honory domu pełniła Halina Rozpondek – Poseł na Sejm RP.  Forum prowadziła Izabela Leszczyna Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.  Ciepłe słowa skierowała w liście do uczestniczek forum Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Anna Komorowska:

Szanowne Panie,

     Cieszę się bardzo, że Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej ma miejsce już po raz czwarty, wpisując się na stałe w kalendarz kobiecych spotkań w tym pięknym i ważnym regionie Polski. Żałuję, że nie jestem teraz z Państwem i nie mogę uczestniczyć w tym znaczącym wydarzeniu.

            Ta niezwykle cenna inicjatywa, podobnie jak w poprzednich latach, z pewnością odniesie sukces. Każdy głos w sprawie żywotnych interesów kobiet i ich miejsca w życiu zawodowym, społecznym oraz rodzinnym, jak również wszelkie akcje, są godne poparcia. Kobiety potrafią w harmonijny sposób łączyć obowiązki rodzinne z innymi wyzwaniami. Swoją inspirującą postawą dają przykład innym paniom, że kobieta może realizować swoje ambicje i plany w różnych formach aktywności.

            Wyrażając przekonanie, że obecne Forum będzie miejscem wymiany wartościowych doświadczeń i poglądów, pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkie osoby biorące w nim udział oraz życzę udanych paneli dyskusyjnych i wyniesienia cennej wiedzy z wykładów.

 

     Zgodnie z wypróbowaną, sprawdzoną w minionych latach formułą, forum obejmowało trzy panele. W przerwach i w trakcie wystąpień można było w kuluarach porozmawiać ze specjalistami w dziedzinie dietetyki, psychologii, neurologii, doradztwa zawodowego, zapoznać się z ofertą edukacyjną politechniki, podziwiać sztukę haftu, malowania na szkle i decoupage’u, stoisko biżuterii, skorzystać z porad kosmetyczek, a nawet popróbować własnych sił w rękodziele. Jak co roku wielkim powodzeniem cieszyły się potrawy regionalne przygotowane przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

     Wprowadzone w dobry nastrój kilkoma piosenkami musicalowymi w wykonaniu zespołu „Oj tam, oj tam”  z Miejskiego Domu Kultury,  uczestniczki forum wysłuchały panelowych wystąpień.

     W pierwszym panelu, zatytułowanym Kobieta w życiu publicznym Halina Rozpondek i Jolanta Urbańska rozmawiały z Prof. Marią Nowicką – Skowron i Małgorzatą Rydz. Jedyna w Polsce kobieta-rektor politechniki i sportsmenka, finalistka olimpiad w Barcelonie i Atlancie opowiadały o początkach swoich karier, o niełatwej, lecz wartej wyrzeczeń sztuce łączenia pracy i pasji z życiem rodzinnym, o tym, że właśnie w rodzinie znajdujemy siłę do tego by osiągać sukcesy w pracy i że nigdy nie warto żałować swoich życiowych wyborów.

     O  delikatnej i skomplikowanej ludzkiej, a zwłaszcza kobiecej psychice mówiła neurolog Iwona Kiełtyka. Ilustrując swój wykład pięknie dobranymi przykładami z malarstwa, podpowiadała jak rozpoznać symptomy depresji i jak sobie z nią radzić.

     Panel poświęcony kobietom w świecie finansów prowadziła Izabel Leszczyna. Z precyzją i starannością,  opierając się na twardych danych – jak przystało na v-ce ministra finansów, przedstawiła niełatwą relację kobieta – budżet,  zarówno na poziomie państwa jak i naszych domowych finansów. Okazuje się, że kobiety radzą sobie z nimi doskonale. O sytuacji pań na rynku pracy w naszym mieście mówiła pani Barbara Biernacka z Powiatowego Urzędu Pracy. Po raz kolejny uczestniczki forum skonstatowały, że nie zawsze nasze wyobrażenia o sytuacji pracujących kobiet w Polsce znajdują potwierdzenie w obiektywnych danych.

     O wciąż pokutujących w mediach i potocznym języku stereotypach, dotyczących kobiet,  nowych modelach życia rodzinnego, będących wynikiem zmieniającej się obyczajowości, o tym co rzeczywiście jest utrwalonym przez stulecia stereotypem, a co wynika z naszej kobiecej natury, mówiły uczestniczki trzeciego panelu – Kobieta i rodzina: psycholog dr. Agata Woźniak-Krakowian, socjolog dr Beata Pawlica i muzykolog Beata Młynarczyk  Prowadziła go dr Joanna Górna z AJD, autorka pomysłu na tytułu  IV Forum – Matki, żony i…. - społeczne role kobiet.

     Wielka szkoda, że wśród uczestniczek IV Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej było tak niewiele przedstawicielek młodego pokolenia. W tych, wciąż jeszcze niełatwych dla kobiet czasach, możliwość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem wydaje się niezwykle cenna. Wyzwalające się z ciasnych, często krzywdzących stereotypów, ciągle zadające sobie i światu pytanie o granice swoich możliwości, kobiety definiują na nowo siebie i swoje społeczne role. Dziś, jak nigdy w historii,  mogą same decydować o swoim losie, wybierać życiową drogę, odkrywać w sobie talenty i pasje, i realizować je. Nie musi to oznaczać rezygnacji  z rodziny i osobistego szczęścia, a dla nie jednej z nas rola matki i żony okazuje się tą najważniejszą i dającą najwięcej satysfakcji. Dążąc ku nowoczesności, odkrywając dla siebie coraz to nowe obszary, kobiety nie powinny zapominać, że od najdawniejszych czasów ich wielka siła  tkwiła we wspólnocie, w poczuciu jedności, w oparciu, jakie mądrość i doświadczenie dojrzałych kobiet dawały młodym, wkraczającym w życie. Oby podczas przyszłorocznego, V Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej, ich właśnie było wśród uczestniczek jak najwięcej.

Galeria

Forum Wspierają

98.jpg

70.jpg

Statystyki

Dzisiaj: 42
W tym miesiącu: 914
Wszystkich: 297369

Galeria fotografii

Forum przygotowały panie:

Prace nad przygotowaniem IX Forum prowadzą m.in. panie:

Halina Rozpondek - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Izabela Leszczyna - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Anna Wypych-Gawrońska - prof. dr hab., Rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza, Maria Nowicka-Skowron - prof. dr hab., Politechnika Częstochowska, Grażyna Klamek - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, Joanna Górna – dr, Uniwersytet  im. Jana Długosza, Anna Ogłaza – Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Dar Serca”, Iwona Kiełtyka – lekarz neurolog, Urszula Kulicka - ekonomista, Kamila Grochowina - trener rozwoju osobistego, Beata Młynarczyk – muzykolog, Judyta Kabus - dr, Politechnika Częstochowska, Małgorzata Sętowska – artysta plastyk, Barbara Błaszczyk – pedagog, Elżbieta Markowska- Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki

projekt i wykonanie: www.trustnet.pl