X FORUM

327.jpg

Zgłaszanie uczestnictwa

„DYLEMATY KOBIECEJ DUSZY”.

 

 

VI Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej odbyło się 19 września 2015 roku. W tej edycji myślą przewodnią były DYLEMATY – takie, które dziś stoją przed współczesnymi kobietami nie tylko tutaj w Polsce, ale też w całym świecie, problemy, jakie współczesny świat stawia kobietom. Mówiono o tym jak radzą sobie ze zmianami zachodzącymi w życiu społecznym i jak zmagają się z swoja codziennością żyjąc w różnych kulturach. Ale też były i takie wypowiedzi: „ - Forum jest ciekawym socjologicznie zjawiskiem, bo wywołuje właściwie tylko pozytywne uczucia i reakcje - oceniała jedna z pań od lat obecnych na spotkaniach. - Nikt nikogo nie pyta o poglądy polityczne, więc nie ma okazji do kłótni i sporów. Nikt kobietom nie wmawia, że mają coś robić szybciej, lepiej, szczuplej, bo są OK takie, jakie są. Zrobiły karierę? Super! Prowadzą dom i to uważają za swój sukces? Doskonale! Właśnie miały sprzątać, ale zostawiły ścierkę i przyszły na Forum? Fantastycznie! - Tu się przychodzi jak na kawę do koleżanki, pogadać, jak to jest być kobietą -” – takie relacje zapisała na Forum Dorota Steinhagen.

Na  spotkanie przybyło ponad 300 mieszkańców, głównie kobiet, zarówno z miasta Częstochowy, jak i powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego.

Inicjatorka częstochowskiego Forum Kobiet, Halina Rozpondek powitała wszystkich przybyłych i rozpoczęły się obrady, gorące dyskusje i atrakcje.   Programowe obrady odbywały się w dwu panelach tematycznych:
Pierwszy: „ALIMENTY – CZYJ PROBLEM ?”

W XXI wieku mamy – czy chcemy, czy nie – coraz więcej rozwodów, a co za tym idzie - coraz częściej pytamy o alimenty i trzeba ten problem rozwiązywać  nie na drodze konfliktu. Czyim  problem są alimenty ?  - próbowała na to pytanie odpowiedzieć Jolanta Urbańska. Zaproszeni  przez nią goście: Iwona Janeczek, Marek Niczke i  Łukasz Wantuch przedstawiali racje dwóch stron, powoływali się na swoje doświadczenia. Kobiety mówiły o upokarzającej procedurze uzyskania wsparcia z funduszu alimentacyjnego, a  panowie o częstych bezpodstawnych roszczeniach matek.  Zwrócono uwagę na konieczność zmiany stylu myślenia o postępowaniach rozwodowych i alimentach. Wskazywano na konieczność zmian stereotypów, według których kobieta jest zawsze uznawana za lepszego opiekuna, a ojcu przynależy głównie płacenie na dziecko. Znajduje to wyraz w „automatycznych” wyrokach rozwodowych. Do wszystkich tego typu spraw winno się podchodzić indywidualnie. Alimenty to nie dopust boży, ale forma podstawowej opieki nad dzieckiem.

Drugi: „KOBIETA W RÓŻNYCH KULTURACH”

Joanna Górna, prowadząca ten panel, zwróciła uwagę na konieczność otwarcia się  na odmienne kultury, na wiedzę i wynikające z niej zrozumienie dla odmiennych od europejskiego sposobów pojmowania roli i miejsca kobiety. Bardzo szeroką gamę wzorców piękna przypisanych różnym kulturom: od uwielbienia do czarnych zębów, różnych deformacji ciała u afrykańskich piękności - po japońskie filigranowe „uczennice”-  pokazała Iwona Kiełtyka udowadniając, że kanon piękna zależny jest od kultury, w której funkcjonuje kobieta. Zupełnie inaczej  na różnych kontynentach odbiera się piękno duchowe i cielesne oraz role kobiety w społeczeństwie. Kultura wpływa na strój, styl bycia, system wartości i zachowania kobiet i trzeba wiedzieć, że nie jesteśmy jedyne, które posiadają monopol na słuszność. Nie da się sprowadzić kobiet do wspólnego mianownika.  Beata Pawlica idąc tym tropem odsłoniła kulisy codzienności islamskiej kobiety. Mówiła o podstawach islamu, które warunkują zachowania i rolę kobiety w tej religii. Panel zakończyła Beata Młynarczyk finałem „Symfonii tysiąca” Gustawa Mahlera, wcześniej mówiąc o „wiecznej kobiecości” i  poszukiwaniach odpowiedzi kobiet na pytanie – dlaczego i po co tu jesteśmy ?

W przerwie na kawę i ciasto był też pokaz mody. W rolę modelek wcieliły się uczennice Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Władysława Reymonta oraz słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Pokazana kolekcja nosi tytuł "Szarość podszewką świata". Jej główną cechą jest prostota. Stroje otrzymały na imprezie TEXTIL'2015  I miejsce.

Dla uczestniczek śpiewała Marta Niciejewska i tym samym wprowadzała dobranymi tematycznie utworami w problematykę poszczególnych wykładów.

Wykładom i dyskusjom, jak co roku towarzyszyły:

- bezpłatne konsultacje psychologa i neurologa

- porady dietetyków

- bezpłatne konsultacje ze specjalistami w zakresie poradnictwa zawodowego

- pokazy sztuki haftu artystycznego

- warsztaty malowania na szkle oraz techniki decoupage

- stoiska z rękodziełem, biżuterią, stoiska kosmetyczne

- pokazy: fryzjerskie, makijażu i mody

- prezentacja oferty edukacyjnej Politechniki Częstochowskie i akcji:

„Dziewczyny na politechniki”

- kącik czytelnika i wymiana książek

- oraz wspaniała degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich

VI Forum przygotowały  panie: Halina Rozpondek - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Izabela Leszczyna - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Maria Nowicka-Skowron - Rektor Politechniki Częstochowskiej, Grażyna Klamek - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, Bernardetta Niemczyk – Przewodnicząca  Zarządu Krajowego Kół Gospodyń Wiejskich, Barbara Gieroń - Radna Miasta Częstochowy, Joanna Górna – nauczyciel akademicki  Akademii  im. Jana Długosza, Jolanta Urbańska- nauczyciel akademicki Politechniki Częstochowskiej, Elżbieta Markowska-  Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, Marzena Bula- Podhorska i Anna Ogłaza – Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Dar Serca”, Urszula Kulicka - Fundacja Dialog, Barbara Błaszczyk – pedagog, Iwona Kiełtyka – lekarz neurolog.

Organizacje Forum jak co roku wspomagali także: Andrzej Rogula i Marcin Szpondrowski  z firmy Technopol, Agnieszka Babicz i Wojciech Babicz z firmy TRUST NET, Szymon Parafiniak z firmy GRAFITII oraz Grzegorz Sztocman, poseł na Sejm RP.

VI Forum w mediach:

http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=18976

http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,48725,18855296,byc-kobieta-po-czestochowsku-czyli-vi-forum-za-nami.html

Galeria

Forum Wspierają

98.jpg

70.jpg

Statystyki

Dzisiaj: 57
W tym miesiącu: 929
Wszystkich: 297384

Galeria fotografii

Forum przygotowały panie:

Prace nad przygotowaniem IX Forum prowadzą m.in. panie:

Halina Rozpondek - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Izabela Leszczyna - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Anna Wypych-Gawrońska - prof. dr hab., Rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza, Maria Nowicka-Skowron - prof. dr hab., Politechnika Częstochowska, Grażyna Klamek - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, Joanna Górna – dr, Uniwersytet  im. Jana Długosza, Anna Ogłaza – Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Dar Serca”, Iwona Kiełtyka – lekarz neurolog, Urszula Kulicka - ekonomista, Kamila Grochowina - trener rozwoju osobistego, Beata Młynarczyk – muzykolog, Judyta Kabus - dr, Politechnika Częstochowska, Małgorzata Sętowska – artysta plastyk, Barbara Błaszczyk – pedagog, Elżbieta Markowska- Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki

projekt i wykonanie: www.trustnet.pl