X FORUM

327.jpg

Zgłaszanie uczestnictwa

Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej

„DYLEMATY KOBIECEJ DUSZY”.

VI Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej odbyło się 19 września 2015 roku. W tej edycji myślą przewodnią były DYLEMATY – takie, które dziś stoją przed współczesnymi kobietami nie tylko tutaj w Polsce, ale też w całym świecie, problemy, jakie współczesny świat stawia kobietom. Mówiono o tym jak radzą sobie ze zmianami zachodzącymi w życiu społecznym i jak zmagają się z swoja codziennością żyjąc w różnych kulturach. Ale też były i takie wypowiedzi: „ - Forum jest ciekawym socjologicznie zjawiskiem, bo wywołuje właściwie tylko pozytywne uczucia i reakcje - oceniała jedna z pań od lat obecnych na spotkaniach. - Nikt nikogo nie pyta o poglądy polityczne, więc nie ma okazji do kłótni i sporów. Nikt kobietom nie wmawia, że mają coś robić szybciej, lepiej, szczuplej, bo są OK takie, jakie są. Zrobiły karierę? Super! Prowadzą dom i to uważają za swój sukces? Doskonale! Właśnie miały sprzątać, ale zostawiły ścierkę i przyszły na Forum? Fantastycznie! - Tu się przychodzi jak na kawę do koleżanki, pogadać, jak to jest być kobietą -” – takie relacje zapisała na Forum Dorota Steinhagen.

Na  spotkanie przybyło ponad 300 mieszkańców, głównie kobiet, zarówno z miasta Częstochowy, jak i powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego.

Inicjatorka częstochowskiego Forum Kobiet, Halina Rozpondek powitała wszystkich przybyłych i rozpoczęły się obrady, gorące dyskusje i atrakcje.   Programowe obrady odbywały się w dwu panelach tematycznych:
Pierwszy: „ALIMENTY – CZYJ PROBLEM ?”

W XXI wieku mamy – czy chcemy, czy nie – coraz więcej rozwodów, a co za tym idzie - coraz częściej pytamy o alimenty i trzeba ten problem rozwiązywać  nie na drodze konfliktu. Czyim  problem są alimenty ?  - próbowała na to pytanie odpowiedzieć Jolanta Urbańska. Zaproszeni  przez nią goście: Iwona Janeczek, Marek Niczke i  Łukasz Wantuch przedstawiali racje dwóch stron, powoływali się na swoje doświadczenia. Kobiety mówiły o upokarzającej procedurze uzyskania wsparcia z funduszu alimentacyjnego, a  panowie o częstych bezpodstawnych roszczeniach matek.  Zwrócono uwagę na konieczność zmiany stylu myślenia o postępowaniach rozwodowych i alimentach. Wskazywano na konieczność zmian stereotypów, według których kobieta jest zawsze uznawana za lepszego opiekuna, a ojcu przynależy głównie płacenie na dziecko. Znajduje to wyraz w „automatycznych” wyrokach rozwodowych. Do wszystkich tego typu spraw winno się podchodzić indywidualnie. Alimenty to nie dopust boży, ale forma podstawowej opieki nad dzieckiem.

Drugi: „KOBIETA W RÓŻNYCH KULTURACH”

Joanna Górna, prowadząca ten panel, zwróciła uwagę na konieczność otwarcia się  na odmienne kultury, na wiedzę i wynikające z niej zrozumienie dla odmiennych od europejskiego sposobów pojmowania roli i miejsca kobiety. Bardzo szeroką gamę wzorców piękna przypisanych różnym kulturom: od uwielbienia do czarnych zębów, różnych deformacji ciała u afrykańskich piękności - po japońskie filigranowe „uczennice”-  pokazała Iwona Kiełtyka udowadniając, że kanon piękna zależny jest od kultury, w której funkcjonuje kobieta. Zupełnie inaczej  na różnych kontynentach odbiera się piękno duchowe i cielesne oraz role kobiety w społeczeństwie. Kultura wpływa na strój, styl bycia, system wartości i zachowania kobiet i trzeba wiedzieć, że nie jesteśmy jedyne, które posiadają monopol na słuszność. Nie da się sprowadzić kobiet do wspólnego mianownika.  Beata Pawlica idąc tym tropem odsłoniła kulisy codzienności islamskiej kobiety. Mówiła o podstawach islamu, które warunkują zachowania i rolę kobiety w tej religii. Panel zakończyła Beata Młynarczyk finałem „Symfonii tysiąca” Gustawa Mahlera, wcześniej mówiąc o „wiecznej kobiecości” i  poszukiwaniach odpowiedzi kobiet na pytanie – dlaczego i po co tu jesteśmy ?

VI FORUM KOBIET ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ

Serdecznie zapraszamy na VI Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej „DYLEMATY KOBIECEJ DUSZY”, które odbędzie się 19 września 2015 roku w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, o godzinie 11:00.

Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej jest  organizowane po raz szósty. W tegorocznej edycji będziemy dyskutować o problemach, jakie współczesny świat stawia kobietom, o tym jak radzą sobie z zmianami zachodzącymi w życiu społecznym i w różnych kulturach. Forum ma pokazać osobowość współczesnej kobiety. WSTĘP WOLNY !

PROGRAM

11.00 – uroczyste otwarcie VI Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej

11.30 – I  Blok dyskusyjny: „ALIMENTY – CZYJ PROBLEM ?”
prowadzi: Jolanta Urbańska

12.30 – przerwa kawowa

13.00 – pokaz mody przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół im. W. S. Reymonta w Częstochowie i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku AJD

13.30 - II Blok dyskusyjny: „KOBIETA W RÓŻNYCH KULTURACH”
prowadzą: Iwona Kiełtyka, Joanna Górna, Beata Pawlica i Beata Młynarczyk

15.00 podsumowanie Forum oraz losowanie nagród wśród uczestniczek

15.30 – degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich

Wydarzenia towarzyszące:
- bezpłatne konsultacje psychologa i neurologa
- porady dietetyków
- bezpłatne konsultacje ze specjalistami w zakresie poradnictwa zawodowego
- pokazy sztuki haftu artystycznego
- warsztaty malowania na szkle oraz techniki decoupage
- stoiska z rękodziełem, biżuterią, stoiska kosmetyczne
- pokazy: fryzjerskie, makijażu i mody
- prezentacja oferty edukacyjnej Politechniki Częstochowskie i akcji:
„Dziewczyny na politechniki”
- kącik czytelnika i wymiana książek
- degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich

LOSOWANIE ATRAKCYJNYCH NAGRÓD WŚRÓD UCZESTNICZEK FORUM

V FORUM KOBIET ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ

20 września w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej po raz piąty spotkały się kobiety na Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej. Tegoroczne Forum Podjęło bardzo istotny, dla współczesnego czasu i szybko następujących zmian naszej codzienności, temat stereotypu kobiet. Stereotypy, które wyznaczały kiedyś i nadal determinują współczesne działania kobiet, z jednej strony, umożliwiają funkcjonowanie w społeczeństwie, dają poczucie bezpieczeństwa oraz umożliwiają odnajdywanie się w różnych sytuacjach społecznych, jednak z drugiej strony, ograniczają. Kiedy rozumienie świata bazuje wyłącznie na ogólnie przyjętych schematach i uproszczeniach nasze spostrzeganie rzeczywistości staje się ubogie, niepełne. Współczesne kobiety podjęły walkę z wieloma stereotypami dotyczącymi ich wizerunku. Jesteśmy świadkami ogromnych zmian zachodzących  w świadomości społecznej. Oprócz stereotypowych postaci kobiecych, pojawiają się bohaterki o nietuzinkowej osobowości, niedające się wpisać w schematy, narzucane przez kulturę społeczną.

 

" Pamiętajmy jednak, że są też kobiety, które dobrze czują się w swojej tradycyjnej roli i zachowują wartości, które im samym pozwalają harmonijnie żyć, w zgodzie z osobistymi przekonaniami i wyborami"- napisała do uczestniczek V Forum Małżonak Prezydenta RP Pani Anna Komorowska, która przyjęła patronat nad tegorocznym częstochowskim forum kobiet.

 

Posłanka Halina Pozpondek, inicjatorka Forum, mówiła rozpoczynając obrady: - " Przy wcieleniu w życie nowych idei, podstawową zasadą winno być poszanowanie praw i godności jednostki. Zachowanie wartości, które budują naszą cywilizację i pozwalają się nam harmonijnie rozwijać"-

 

W serii dyskusyjnych paneli, które prowadziła Sekretarz Stanu Ministerstwa Finansów, posłanka Izabela Leszczyna, dyskutowano o postrzeganiu roli kobiety, a także jak kształtowały się stereotypy i jak funkcjonują dzisiaj. Iwona Kiełtyka ukazała jak w różnych uwarunkowaniach kulturowych realizuje się rola kobiety, jakie są wobec niej oczekiwania, jakiej dynamice zmian podlegają w rozwoju naszej cywilizacji. Beata Młynarczyk przedstawiła kobiety widziane oczami artystów: malarzy, pisarzy, filmowców, pokazując obraz i miejsce wyznaczane kobiecie przez sztukę. Gościem Forum była Marta Konodyba-Szymańska. " Niekonwencjonalna matka" jak nazwała ją gospodyni panelu - Jolanta Urbańska, zaprezentowała przejmujący, a zarazem pełen ciepła i optymizmu film o własnych zmaganiach z chorobą starszego syna, a następnie zaspiewała kilka pięknych, autorskich piosenek udowadniając, że można poświęcić się macierzyńskim obowiązkom nie rezygnując zarazem z własnych marzeń i aspiracji. Grażyna Klamek w rozmowie z: malarką i poetką Mirą Wroniec, szefową ośrodka dla niepełnosprawnych dzieci Leną Nieśpielak i wielbicielką jogi Joanną Górną pokazała że kobiety z powodzeniem potrafią odnajdywać własną, indywidualną drogę i realizować swoje pasje i w pracy zawodowej, i poza nią.

 

Dyskusja oficjalna, jak i ta prowadzona żywo z kuluarach Forum wskazywały, że świadomość stereotypu kobiety staje się dzisiaj motywacją, do tego aby nie powielać ról, w które zostały włożone nasze babcie czy prababcie, aby dążyć za wszeklą cenę do zdobycia nowej wiedzy, odkrycia siebie i swoich pasji.

 

- Od urodzenia bierzemy na siebie obowiązki i wyzwania związane z prokreacją i podsycaniem ognisk domowych, ale nie przeszkadza nam to realizować się również zawodowo. Dlatego też bolą nas powszechne schematy myslenia o kobietach zdolnych wykonywać jedynie ścisle wyznaczone im zadania. Spotykamy się wieć po to, by szczerze porozmawiać o przyczynach i skutkach takiego stanu rzeczy. Sprawmy, aby zmienione zostały kształtowanie nierzeczywistych postaw wobec mitów o kobiecie. - z takim wnioskiem do uczestniczek Forum wystąpiła Iwona Kiełtyka.

 

Forum towarzyszyły specjalnie przygotowane dla uczestników: konsultacje psychologa i neurologa, porady dietetyków, konsultacje ze specjalistami w zakresie poradnictwa zawodowego, pokazy sztukihaftu artystycznego, warsztay malowania na szkle oraz techniki decoupage, stoiska z biżuterią, stoiska kosmetyczne i pokazy makijażu oraz degustacja potraw regionalnych, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie, wśród wszystkich uczestników Forum, a było ich prawie 300, rozlosowane zostały atrakcyjne nagrody.

 

V Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej przygotowały panie: Halina Rozpondek- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Izabela Leszczyna- wiceminister finansów, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Maria Nowicka-Skowron- Rektor Politechniki Częstochowskiej, Grażyna Klamek- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, Bernardetta Niemczyk- Przewodnicząca Zarządu Krajowego Kół Gospodyń Wiejskich, Barbara Gieroń- Radna Miasta Częstochowy, Joanna Górna- nauczyciel akademicki Akademii im. Jana Długosza, Jolanta Urbańska- nauczyciel akademicki Politechniki Częstochowskiej, Elżbieta Markowska- Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, Marzena Bula- Podhorska i Anna Ogłaza- Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej "Dar Serca", Barbara Błaszczyk- pedagog, Iwona Kiełtyka- lekarz neurolog, Beata Młynarczyk- muzykolog, Marzena Maniszewska- Członek Zarządu Powiatu Częstochowskiego.

 

W organizacji tegorocznego Forum pomagała prof. Maria Nowicka- Skowron Rektor Politechniki Częstochowskiej oraz Andrzej Rogula i Marcin Szpondrowski- z firmy Technopol, Agnieszka Babicz- z firmy TRUST NET, Szymon Parafiniak- z firmy GRAFITII i poseł Grzegorz Sztolcman oraz Prezydent Miasta.

Serdecznie za okazaną pomoc, dziękujemy.

„ KOBIETY – POZA STEREOTYPEM „

V Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej

HONOROWY PATRONAT MAŁZONKI PREZYDENTA RP PANI ANNY KOMOROWSKIEJ

Forum będzie poświęcone stereotypom, przez które postrzegane są współczesne kobiety. Chcemy mówić o tym, jakim jest utwalony przez stulecia wizerunek kobiet, o ich obecnej roli kształtującej się w wyniku zmian obyczajowości i modeli życia rodzinnego. Forum ma ukazać osobowość współczesnej kobiety. Chcemy skłonić do refleksji nad wyzwaniami stawianymi kobietom przez współczesny świat, do dyskusji nad tym, czym jest dzisiaj kobiecość.

Zapraszamy w sobotę, 20 września 2014 roku, o godzinie 11.00
do Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Aleja Armii Krajowej 19B

WSTĘP WOLNY

 

 

PROGRAM

11.00- uroczyste otwarcie V Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej

wystapienie Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej

11.30- I Panel dyskusyjny "STEREOTYP KOBIET"

prowadzą: Iwona Kiełtyka i Beata Młynarczyk

12.20- przerwa kawowa

13.00- II Panel dyskusyjny "MATKA NIEKONWENCJONALNA"

prowadzi: Jolanta Urbańska

14.00- III Panel dyskusyjny "KOBIETA I RODZINA"

prowadzą: Joanna Górna i Grażyna Klamek

15.00- podsumowanie Forum oraz losowanie nagród wśród uczestniczek

15.30- degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich

 

Wydarzenia towarzyszące:

Bezpłatne konsultacje psychologa i neurologa,

Porady dietetyków,

Bezpłatne konsultacje ze specjalistami w zakresie poradnictwa zawodowego,

Pokazy sztuki haftu artystycznego,

Warsztaty malowania na szkle oraz techniki decoupage,

Stoiska z biżuterią, stoiska kosmetyczne i pokazy makijażu,

Prezentacja oferty edukacyjnej Politechniki Częstochowskiej " Dziewczyny na politechniki",

Degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich


 


"Czytanie na Bieganie" – 24 maja 2014 roku

Organizatorzy Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej oraz Festiwalu Nauki Politechniki Częstochowskiej zapraszają na wspólne czytanie na Placu Biegańskiego.

Od godziny 11.00 do 17.00 będziemy dyskutować o naszych ulubionych książkach, podzielimy się cytatami, które miały wpływ na nasze zycie, wzruszyły nas, skłoniły do refleksji, rozbawiły. Będzie też można wymieniać się książkami, organizatorki zebrały już około dwustu książek, które będzie można przejrzeć na miejscu, wymienić ze swoimi lub po prostu zabrać.

Jeśli masz książki, które chcesz oddać w dobre ręce, znalexć nowe, które wzbogacą twoją bibliotekę, chcesz posłuchać lub poczytać z nami, przyjdź 24 maja na wspólne ,,Czytanie na Bieganie".

Pierwsza strona wstecz 1 2 3 4 5 6 7 dalej Ostatnia strona

Forum Wspierają

98.jpg

70.jpg

Statystyki

Dzisiaj: 10
W tym miesiącu: 47
Wszystkich: 299509

Galeria fotografii

Forum przygotowały panie:

Prace nad przygotowaniem IX Forum prowadzą m.in. panie:

Halina Rozpondek - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Izabela Leszczyna - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Anna Wypych-Gawrońska - prof. dr hab., Rektor Uniwersytetu im. Jana Długosza, Maria Nowicka-Skowron - prof. dr hab., Politechnika Częstochowska, Grażyna Klamek - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie, Joanna Górna – dr, Uniwersytet  im. Jana Długosza, Anna Ogłaza – Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Dar Serca”, Iwona Kiełtyka – lekarz neurolog, Urszula Kulicka - ekonomista, Kamila Grochowina - trener rozwoju osobistego, Beata Młynarczyk – muzykolog, Judyta Kabus - dr, Politechnika Częstochowska, Małgorzata Sętowska – artysta plastyk, Barbara Błaszczyk – pedagog, Elżbieta Markowska- Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki

projekt i wykonanie: www.trustnet.pl