Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej
IV Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej już za nami.
W sobotnie przedpołudnie 14 września w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej zebrało się ponad 250 uczestniczek Forum, któremu patronowały prof. Maria Nowicka - Skowron - Rektor Politechniki Częstochowskiej i Małgorzata Handzlik Poseł do Parlamentu Europejskiego. Honory domu pełniła Halina Rozpondek – Poseł na Sejm RP. Forum prowadziła Izabela Leszczyna Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. Ciepłe słowa skierowała w liście do uczestniczek forum Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Anna Komorowska:
„Kobiety – matki, żony i …” społeczne role kobiet
Już po raz czwarty zapraszamy Kobiety Ziemi Częstochowskiej na doroczne Forum. Po trzech poprzednich spotkaniach, poświęconych aktywności zawodowej Pań, ich aspiracjom, możliwościom, a także zdrowiu i urodzie chcemy skupić się na społecznych rolach Kobiet, ich miejscu w życiu publicznym i w rodzinie.
Współczesny świat stawia przed kobietami coraz to nowe wyzwania. Zmieniają się utrwalone wielowiekową tradycją przekonania o roli kobiety w rodzinie i w społeczeństwie. Z jednej strony poddawane ostrej krytyce jako krzywdzące i przestarzałe, z drugiej znajdują licznych obrońców, których argumenty trudno uznać za staroświeckie czy nieaktualne. Coraz bardziej świadome swoich możliwości i aspiracji, samodzielne, ambitne, wykształcone, kompetentne, czy pragnące odnaleźć się w roli szczęśliwych matek i żon, strażniczek domowego ogniska.
- Jakie są kobiety XXI wieku,
- co w ich życiu jest najważniejsze,
- czego pragną i czego potrzebują,
- czy zawsze trzeba wybierać między karierą a udanym życiem rodzinnym,
- czy współczesna kobieta może odnaleźć szczęście i spełnienie w tradycyjnej roli żony i matki,
- czego pragną i czego potrzebują dzisiejsze kobiety?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań o społeczne role kobiet poszukają uczestniczki IV Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej, które odbędzie się 14 września 2013 r w Auli Politechniki Częstochowskiej w godzinach 11.00 – 16.00.
Jak co roku prócz paneli dyskusyjnych na uczestniczki Forum czekają liczne atrakcje i wydarzenia towarzyszące: pokazy rękodzieła, degustacje, warsztaty i konsultacje ze specjalistami.
Zapraszamy do refleksji nad wyzwaniami, które stawia przed Kobietami współczesny świat, do wysłuchania ciekawych wystąpień zaproszonych gości, do dyskusji nad tym, co to dziś znaczy być kobietą / czym jest dzisiaj kobiecość.
PROGRAM IV FORUM KOBIET ZIEMI CZĘSTOCHOWSKIEJ
14 września 2013 roku, godz. 11.00
Aula Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, ul. Armii Krajowej 19b
11.00 – uroczyste otwarcie IV Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej
11.30 – I Panel dyskusyjny „KOBIETY W ŻYCIU PUBLICZNYM”
prowadzą: Halina Rozpondek i Jolanta Urbańska
12.15 – przerwa kawowa
12.45 - II Panel dyskusyjny „ KOBIETA I FINANSE”
prowadzi Izabela Leszczyna
13. 30 - III Panel dyskusyjny „KOBIETA I RODZINA”
prowadzi Joanna Górna
14.15 – degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich
15.00 – podsumowanie Forum oraz losowanie nagród wśród uczestniczek Forum
W programie ponadto wydarzenia towarzyszące:
- Bezpłatne konsultacje ze specjalistami w zakresie poradnictwa zawodowego,
- Jak radzić sobie z depresją ? - konsultacje z psychologiem i neurologiem
- Bezpłatne konsultacje z irydologiem, psychologiem i dietetykiem
- Pokazy sztuki haftu artystycznego
- Warsztaty malowania na szkle oraz techniki decoupage
- Stoiska z biżuterią, stoiska kosmetyczne i pokazy makijażu
- Prezentacja oferty edukacyjnej Politechniki Częstochowskiej „Dziewczyny na politechniki”
- Degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich
- Losowanie atrakcyjnych nagród wśród wszystkich uczestniczek Forum
Czytanie na Bieganie
Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej oraz Festiwal Nauki Politechniki Częstochowskiej zapraszają na wspólne czytanie na Placu Biegańskiego.
"Czytanie na Bieganie" odbędzie się 25 maja 2013. Od godziny 13.00 do 18.00 będziemy czytać fragmenty naszych ulubionych dzieł, nie tylko literackich. Podzielimy się cytatami, które miały wpływ na nasze życie, wzruszyły nas, skłoniły do refleksji, rozbawiły.
Będzie też można wymieniać się książkami.
Jeśli masz książki, które chcesz oddać w dobre ręce, znaleźć nowe, które wzbogacą twoją bibliotekę, chcesz posłuchać lub poczytać z nami, przyjdź 25 maja na wspólne "Czytanie na Bieganie".
Reportaż
Zapraszamy do przeczytania reportażu o naszym Forum Kobiet!
http://www.cz.info.pl/reportaz-2/5285-czestochowskie-spotkania-kobiet
CZĘSTOCHOWSKIE SPOTKANIE KOBIET
23 czerwca odbyła się trzecia już edycja Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej. Hasłem przewodnim tego rocznego forum była „KOBIETA AKTYWNA”.
Obrady prowadzone w trzech panelach, w których dyskutowaliśmy o możliwościach zawodowych i przedsiębiorczości kobiet, wykorzystaniu ich potencjału, ale też o rozwoju wewnętrznym, wrażliwości na świat i ludzi, o zdrowiu i kobiecej dojrzałości. Dla Pań, które obradowały w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, przygotowano także liczne atrakcje i ciekawe stoiska, nie mówiąc już o smakołykach wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
Częstochowskie spotkanie kobiet patronatem objęły: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. Maria Nowicka -Skowron. W liście skierowanym do uczestniczek Pani Marszałek napisała: - „ Cieszę się, że tegoroczne Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej podejmuje istotną dyskusję na temat różnych form satysfakcjonującej aktywności zawodowej. Jestem przekonana, że wymiana doświadczeń i poglądów, prezentacja zagadnień związanych z funkcjonowaniem kobiet na rynku pracy sprzyjać będzie nie tylko rzetelnej ocenie ich roli i możliwości, lecz także owocować będzie interesującymi projektami i planami na przyszłość.”
Otwierając Forum poseł Halina Rozpondek, inicjatorka spotkań kobiet częstochowskiego regionu, mówiła: „ Dziękuję za liczne przybycie, za zainteresowanie, zaufanie, za wiarę w to, że naprawdę warto na terenie naszych małych Ojczyzn spotkać się kobietom, poznać się osobiście, wymienić doświadczenia i podjąć dyskusję i działania zmierzające nie tylko do pobudzenia aktywności kobiet, lecz tworzenia podwalin dla stałych kontaktów i wzajemnej pomocy w różnych dziedzinach naszego życia.”
W pierwszym panelu dr Jolanta Urbańska mówiła o sytuacji kobiet na rynku pracy i problemach, z jakimi się tam spotykają. O swoich osobistych, często bolesnych doświadczeniach związanych z utratą pracy i ponownym otwarciu własnych firm opowiedziały cztery panie, które skorzystały z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Powiatowego Urzędu Pracy. —„ Cieszę się, że panie pokazują, iż urząd pracy to nie tylko gmach pełen urzędników, ale miejsce, gdzie można znaleźć wymierną pomoc – mówiła dyrektor Grażyna Klamek — Zapraszam do nas, są kursy, są szkolenia, mamy dotacje”.
Drugi panel poświęcony był kobiecemu pięknu i wrażliwości. Profesor Elżbieta Hurnik i muzykolog Beata Młynarczyk mówiły o o miejscu i roli kobiet w sztuce, o kobietach artystkach, kobietach muzach i kobietach mecenatkach.
Kobieca dojrzałość była tematem trzeciego panelu. Swoją wiedzą - o tym, jak kobieta dojrzała powinna o siebie dbać, jak zachować zdrowie, dobre samopoczucie i radość życia, dzieliły się panie Elżbieta Markowska - szefowa częstochowskich Amazonek, psycholog Anna Machnik- Czerwik oraz rehabilitantka Jolanta Straburzyńska i Anna Ogłaza.
Forum uatrakcyjniły swoimi występami dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury oraz niewidoma 18-letnia wokalistka Anna Karyś.
W przerwach pomiędzy obradami uczestniczki mogły uzyskać bezpośrednią pomoc i informacje z stoisk Powiatowego Urzędu Pracy, Agencji Rozwoju Regionalnego, skorzystać z porad kosmetyczek, stylistek, a także psychologa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przepiękne prace plastyczne – malowania na szkle i techniki deocupage podopiecznych Częstochowskiego Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Dar Serca” oraz wystawa fotografii Kampanii Społecznej „Oswoić Niepełnosprawność”, a także pokaz fryzjerski, stylizacja fryzur i sylwetki.
Ratownicy medyczni przygotowali pokaz udzielania pierwszej pomocy i podpowiadali, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też prezentacja form działalności Stowarzyszenia DRESS FOR SUKCESS POLAND, której celem jest pomoc kobietom, pragnącym odnaleźć swoje miejsce w życiu zawodowym i osiągnąć wymarzone cele, a której przedstawiciele na częstochowskie spotkanie kobiet przyjechali z Katowic.
Wsparcie w realizacji III Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej udzielili: Rektor Politechniki Maria Nowicka-Skowron, Andrzej Rogula i Marcin Szpondrowski - firma Technopol Spółka z o.o. w Częstochowie, Agnieszka Babicz – firma TRUST NET, Szymon Parafiniak – firma GRAFITII, Grzegorz Sztolcman poseł na Sejm RP, Andrzej Szewiński senator RP, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Zestawy kosmetyków rozlosowane wśród uczestniczek Forum ufundowały: Avon, Oriflame oraz Studia kosmetyczne: Natura i Venus oraz Stowarzyszenie „Nadzieja”. Dziękujemy!
Wszystkie zainteresowane Panie zapraszamy na kolejną edycję Forum w 2013 roku.